3. Kuchyně, Zahrada, Bylinky

Autor – fotografii vlastných výrobkov a text: Em Kulanu. Výrobky autora je možné zhliadnuť na Instagramu, po kliknutí – tuna alebo zakúpiť na Ebay po kliknutí – tuna

Pažitka, malované kamínky

Kuchyně bez másla a bez bylinek, by byla chudá nejen pro labužníky. Jak máslo, tak bylinky, dodají jídlu charakteristickou vůní a chuť. Levandule je Provence. Kari Indie, Chilli Mexiko, zázvor Čína… Každá země má speciální koření, jenž ji charakterizuje. Koření je rostlina a ta nám roste v zahradě. Zvykneme ji u nás označovat jako bylinka. Umět správně používat bylinné směsi je vlastně umění právě tak, jako umění vařit chutná a zdravá jídla pro své blízké. Učit se být v kuchyni jedničkou, je nejen o času strávenem v kuchyni, nýbrž o celku, tedy zahrada na stůl. Na první pohled těžká to práce. Ve skutečnosti těžká tak první, druhý rok. Posléze příjemná rutina a neutuchající inspirace v každém aspektů. Stačí jenom začít čímkoliv a kdykoliv. Jednoduché spojení zahrada – kuchyně.

Zjara na zahradě uklízíme, starou uschlou trávu uhrabem, stáhneme z travnatých ploch a provzdušňime je, půdu ryčem zryjeme a obohatime kompostem, stanovíme nové záhony a ty osejeme a osazime novou setbou a sazenicemi. Půdu následně mulčujeme rozdrcenymi větvemi, které jsme oříznuli z živého plotu, uschlym listim spadlym na podzim ze stromu, rozdrcenou kurou stromu, pilinami …

Tymián, Oregano, Rozmarin smart

Snem každého zahradníka je mít dům, dům dostatečně veliký se zahradou, kde se vejde vše ze zelené říše, co ho oslovuje. Je zcela přirozené, že hospodyňka si zde své bylinky do hrnce, sází poblíž kuchyně a tak ti, kteří zrovna obývají prostor městského bytu, si mohou svoji prozatímní zelenou říši vytvořit alespoň na balkónu, nebo za kuchyňským oknem.

Balkón, nebo kuchyňské okno nám dávají šanci, začít kdykoliv. Velice jednoduchým začátkem je na vitamíny a minerály bohatá Pažitka…

Pažitka se pěstuje velice snadno na zahrádce i za oknem. Dorůstá do velikosti 10 az 60 cm.
Vyžaduje vlhkou, ale né hodně zamokřenou půdu a dobře se ji daří v polostínu.  Požaduje výživnou kyprou půdu.

Květ rostlinu vysiluje, proto je dobře květy uštipovat. Rovněž po odkvětu rostlina ztrácí své charakteristické aróma, proto je potřeba rostlinu po odkvětu seříznout a nechat vyrůst nové výhonky. Pažitka je mrazuvzdorná a můžeme ji sestříhávat po celý rok. Pěstujeme ji výsevem ze semínek. Sazenice Pažitky vzešlá ze semínka, vydrží v tomto trsu tři roky. Poslední třetí rok  můžeme původní trs pažitky rozdělit a pěstovat ve více trsech.
Pažitku konzumujeme výhradně čerstvou. Je zdrojem jednak estetického vjemu, kdy zelená barva nasekané Pažitky posypané na krajci namazaného chleba, nebo na talíři hotového jídla, působí velice příznivě již prostřednictvím vjemových orgánů.
Avsak Pažitka je v čerstvém stavu  zdrojem vitamínů C, éterických olejů s vůni a chutí jemné cibulky, dále obsahuje provitamín A, vitamín B2, minerální látky , soli vápníku, fosforu, draslíku, železa aj.
Nedoporučuje se Pažitku sušit. V sušeném stavu ztrácí vitamíny i minerální látky. Je možné avšak Pažitku nechat zmrazit a používat ji přímo zmraženou jako posyp na hotová jídla, omáčky, přílohy. Květ Pažitky je  rovněž jedlý.

Pažitku vyséváme na jaře, v dubnu nebo v květnu.  Na jaře a na podzim  Pažitku množíme dělením kořenů.

Použití: V kuchyni lze listy pažitky použít nadrobno nakrájené ke zdobení pokrmů, k dochucení bylinkového másla, nebo ochucení tvarohu a pomazánek, na brambory, vejce,  na ryby, omáčky či polévky. Květy jsou vhodné jako ozdoba  pro různé pokrmy.
V lékařství se pažitka nepoužívá, je ale vhodná na  podporu trávení, obsahuje velké množství éterických olejů a vitamínu C, A, B2 i minerálních látek.
Pažitka je díky svým fialovým květům, také rostlina okrasná. Dobře se vyjímá i jako obruba záhonů, ale můžeme ji pěstovat i v květináči. Pěstuje se především jako kuchyňská bylinka ke kořenění pokrmů. Pokud  ji vysadíme v blízkosti růží, dokáže je ochránit před plísňovými chorobami a mšicemi, čímž díky těmto svým přednostem a jednoduché adaptací získává statut rostliny kompaktibilní pro spoločenství v různorodých rostlinných  variacích.

Tymián’
Dúška tymianova je polokrík, pochádza z južnej európy a pestuje sa ako korenie a pre živicu, ktorá má dezinfekčné uplatnenie. Pridáva sa kvôli svojej vôní tiež do kadidiel.
Dúška tymianová má radšej suchšie pôdy, skalnatejšie, chudobnejšie na živiny a obľubuje slnečné stanovištia. Neznáša premokrene pôdy, v tých uhynie. Môžeme ju pestovať i na okne v truhlíku.
Kvitne od mája do septembra. Aby sa dlhšie udržala, potrebujeme odstrihávať odkvitnuté kvety. Rozmnožuje sa semienkami.
Zber vňate: Jún – Júl. Bylinku pred kvitnutím ostriháme a rýchlo usušíme. Používame ako korenie na mäsa, omáčky, do polievok.
Čaje a odvary pijeme, pridávame do kúpeľa. Ľudia s chorobami srdca nesmú byť v kúpeli s odvarom tymianu ponorení celí. Užívajú len polokupel, keď voda s odvarom siaha len pod srdce ( ako do pol tela) Tymián lieči: rôzne zápaly dýchacích ciest, keďže rozpúšťa hleny, rastlina je dobre diuretikum a tak pomáha s odstraňovaním vody z tela a predchádza infekciám močových ciest. Je účinný proti baktériám, pliesní a črevným parazitom, pomáha na problémy s trávením, lieči žlčníkové nemoci a tlmí bolesti kĺbov, svalov, keď s tymianovým olejom masírujeme bolestivé miesta.
Dúška tymianová má charakteristickú vôňu, keď je možné ju využívať tiež pre aromaterapiu.
Silica z rastliny sa pridáva do zubných past, ústnej vody, dezinfekčných mydiel. Je to malý nepostrádateľný domáci pomocník.

Oregano, pamajorán obyčajný, dobromysl obecná,
Rastie na pastvinách, v presvetlených lesoch, či iných slnečných miestach voľne v prírode. Má radšej vápenaté pôdy bez vody. Môžeme ho pestovať v záhradách i v truhlíku na okne.
Používa sa ako korenie, najznámejšie je ako dochucovadlo na pizzu a tiež na kúpele a čaje. Má protizápalové účinky. Je súčasťou Provensalského korenia.
Oreganové stonky zberáme na sušenie krátko pred zakvitnutim.
Oreganový olej: Za hrsť oreganových trsov opláchneme, usušíme a vložíme do sklenenej nádoby. Zalejeme najlepšie slnečnicovým olejom, olivovým možno taktiež. Necháme dva dní odstáť, rastliny musia byť v oleji ponorené úplne. Po dvoch dňoch sklenený pohár uzavrieme a uložíme do tmavej a chladnej miestnosti na 14 dní. Po 14tich dňoch oregano z oleja vyberieme. Používame po kvapkách na masirovanie pri bolestiach kĺbov, svalov, hlavy, pridáme ho do šampónu pri umývaní vlasov, pomáha zbaviť sa lupov a pre jeho protipliesnove účinky potierame i bradavice, tiež 3x denne par kvapiek rozotrieme na plieseň na nohách. Je veľmi účinný tento oreganový olej na plieseň nechtov na nohách. Kúpeľ si pripravíme tak, že na lyžicu soli nakvapkáme oreganový olej a zalejeme to horúcou vodou v lavóru. Do tejto kúpele si každý večer máčame nohy.

Rozmarín bol oddávna používaný v domacnostiach. Jeho účinky sú veľmi rozsiahle, pomáha pri mnohých ťažkostiach a zdravotných komplikáciách. Nesmú ho užívať tehotné ženy a ľudia s chorobami srdca. Zvyšuje krvný tlak, pomáha pri ženských pohlavných ťažkostiach, tíši nervozitu, nespavost, vyčerpanie, posiluje organizmus, pomáha pri zažívacích problémoch, nadymaniu, tíši žalúdočné kŕče, pomáha ako prevencia protikorupční

Vyšitý vzor The little Girl, si můžete po úhradě příspěvků stáhnout

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s